Dyskusyjny Klub Książki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Agnieszka Danilczuk
piątek, 16 czerwca 2017 15:06

W roku szkolnym 2016/2017 w Szkole Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki dla chętnych uczniów klas czwartych.

Cele i założenia Klubu to:

1. Promowanie czytelnictwa, kreowanie mody na czytanie.
  2. Okazja do poznania nowych autorów, książek i gatunków literackich.
  3. „Lubię czytać”, czyli odkrywanie przyjemności płynących z książki.
  4. Rozbudzanie pasji czytania.
  5. Możliwość twórczego wykorzystania wiedzy płynącej z literatury dziecięcej i młodzieżowej.
  6. Kształcenie umiejętności wyrażania własnych opinii o książce i możliwość dzielenia się nimi z innymi dziećmi.
  7. Kształcenie umiejętności kulturalnego dyskutowania.
  8. Poszerzanie horyzontów literackich poprzez dyskusję nad książką.
  9. Kształcenie niezależnej myśli krytycznej.
  10. Okazja do poważnych rozmów i do zabawy.
  11. Sposób na wartościowe spędzanie czasu pozalekcyjnego.
  12. Integracja uczniów z różnych klas.

Spotkania Klubu odbywały się raz w miesiącu w czytelni biblioteki szkolnej. Dyskusje uczniów z klas czwartych pod kierunkiem p. A. Danilczuk i p. M. Adamczyk dotyczyły treści i problematyki utworów takich, jak:

"Bracia Lwie  serce" A. Lindgren, "Ferdynand Wspaniały" L. J. Kerna, legendy lubelskie, baśnie H. Ch. Andersena.

Książki samodzielnie wybrane i zaprezentowane przez dzieci oraz propozycje lektur na wakacje - cieszyły się jednak największym powodzeniem i sprawiły klubowiczom najwięcej frajdy.

Rozmowom towarzyszyły prezentacje multimedialne przygotowane przez p. D. Gontarz - dotyczące ciekawostek z biografii i z twórczości wybranych autorów.

W spotkaniach Klubu systematycznie uczestniczyli:

z kl. 4 a: Karol Budzyński, Jakub Ćwirzeń, Piotr Kędziera, Aleksandra Mirosław, Bartosz Pacek, Mateusz Skoczylas, Piotr Szpinda;

z kl. 4 c: Ustym Sobolivskyi;

z kl. 4 d: Agata Konderak, Olaf Mianowski, Igor Zaręba.

Działalność Klubu Dyskusyjnego przyczynia się do rozwoju czytelnictwa w szkole a spotkania cieszą się coraz większym zainteresowaniem miłośników książek.

Dzieci z chęcią przychodziły na zajęcia, na których wykazały się aktywnością i zaangażowaniem.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w Dyskusyjnym Klubie Książki. Cieszymy się, że poświęciliście czas pozalekcyjny na rozbudzanie pasji czytania i zachęcaliście do niej swoich rówieśników.

Serdecznie Wam gratulujemy!

W przyszłym roku szkolnym zamierzamy rozwinąć działalność Klubu. Oczekujemy, że nasi klubowicze zechcą nadal uczestniczyć w comiesięcznych spotkaniach. Liczymy też na nowych pasjonatów książek. Życzymy Wam wspaniałego letniego wypoczynku i do zobaczenia we wrześniu.

Nie zapomnijcie o dobrej lekturze na ten wakacyjny czas! UÅ›miech

Monika Adamczyk, Agnieszka Danilczuk, Dorota Gontarz