Pokazy chemiczne w świetlicy szkolnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Chmielewska Monika
niedziela, 11 czerwca 2017 22:28

W dniu 09.06.2017 r. odbyły się pokazy chemiczne dla uczniów ze świetlicy szkolnej poprowadzone przez panią Annę Sałamachę z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Celem pokazów było zaciekawienie uczniów zjawiskami przyrodniczymi, rozwijanie umiejętności obserwacji otaczającego nas świata i kształtowanie otwartości na nowe doświadczenia.

Dzieci wzięły aktywny udział w pokazie doświadczeń chemicznych takich jak:

- wykrywanie chlorku w wodzie z kranu (sprawdzanie czystości wody),

- wulkan- użycie sody oczyszczonej, która weszła w reakcję z kwaskiem cytrynowym powodując jej spienienie,

- żarzące się obrazki- wykorzystanie saletry potasowej do wykonania rysunków, następnie podpalenie ich,

- chemiczny ogród- wykorzystanie szkła wodnego i wody oraz rozpuszczalnych soli metali: żelaza, kobaltu, wapnia. Rozpuszczająca się sól reaguje z krzemionką, dzięki czemu powstają "drzewka".

- bańki mydlane- obserwowanie zmiany napięcia powierzchniowego wody.