Gazetka nr 6 - Dzień ziemi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Waśkowicz Aneta   
czwartek, 02 kwietnia 2009 12:17
Spis treści
Gazetka nr 6
Praca konkursowa
Wiersze o miłosci
Henryk i Zosia
Wiosna
Marcowe sławy
Prima Aprilis
Wielkanocne pisanki w trzech wersjach
Jak zasiać rzeżuchę
Dzień ziemi
Eurowieści
Poradnik dla młodego rodzeństwa
Beczka śmiechu
Wszystkie strony

DZIEŃ ZIEMI

    Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi, to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, co wiąże się z okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.

Równonoc

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej oraz w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Oba te dni wyróżniają się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo co noc. 

     

     

    Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która według organizatorów Dnia Ziemi jest naszym wspólnym dobrem. W momencie kiedy Słońce przechodzi w znak zodiaku baran w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca.

Blanka Gałkowska kl. 5B 
 
 

© 2008-2016 Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie

# # ?>
 
 
     
 
   
Design by windows vista forum and energiesparlampen