Zegar

Ulti Clocks content

Ruch to zdrowie

Szukaj

Zaloguj sięZdrowo jem, zdrowo żyję
Woda zdrowia doda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Wtorek, 20 Luty 2018 13:01

Mimo, że organizm człowieka składa się w ok. 75% z wody, to i tak stale musimy mu dostarczać jej, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować.

 

Więcej…
 
Czekolada zdrowa jak warzywa? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Sobota, 30 Grudzień 2017 18:10

 

Okazuje się, że jedzona z umiarem, tak. Oto lista powodów, dla których warto jeść czekoladę.

Więcej…
 
Rozpoczął się sezon na kleszcze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 28 Maj 2017 20:08

Kleszcze czają się nie tylko w lasach, ale i w parkach czy ogrodach zoologicznych. Przybyły do miast i chociaż nas nie widzą, wyczuwają nasz zapach i ruch. Nie gryzą, ale wypijają krew. Przy okazji zarażają śmiertelnymi chorobami.

Zmieniony: Niedziela, 28 Maj 2017 20:49
Więcej…
 
Twoja krew może uratować czyjeś życie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Piątek, 26 Maj 2017 14:05

Codzienne tysiące Polaków potrzebują krwi. Wśród nich są nie tylko ofiary wypadków czy osoby wymagające operacji, ale także przewlekle chorzy, np. na białaczkę i inne choroby krwi.

Zmieniony: Poniedziałek, 29 Maj 2017 16:22
Więcej…
 
Moje piękne, zdrowe zęby… PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Piątek, 19 Maj 2017 17:16

Tak będziecie mogli o swoich powiedzieć, jeśli zdecydujecie się przestrzegać najważniejszych zasad higieny. Oto one:

 

Więcej…
 
Grypa jelitowa - jak jej uniknąć? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Poniedziałek, 09 Styczeń 2017 19:17

Odpowiedź jest jedna: stosować profilaktykę polegającą na przestrzeganiu najważniejszych zasad higieny, o których dowiecie się w tym artykule.

Więcej…
 
Wszawica – nie tylko w brudnych środowiskach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Poniedziałek, 19 Wrzesień 2016 18:26

…choć tam ta choroba jest najczęściej przez ludzi umiejscawiana. Kojarzona ze społeczeństwem ubogim i zaniedbanym pod względem higienicznym, może dotknąć każdego i to w  najmniej oczekiwanych okolicznościach. Występuje w każdym klimacie i na każdym kontynencie – po prostu tam, gdzie żyje człowiek.

 

Więcej…
 
Czy opalanie jest bezpieczne? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 29 Maj 2016 21:04

Zbliża się lato i wakacje. Wiele osób wyjedzie na długo wyczekiwany wypoczynek. Niektórzy spędzą wakacje w mieście. Niezależnie od tego, gdzie zamierzamy odpoczywać, będziemy narażeni na działanie promieni słonecznych.

Więcej…
 
Spacerem do zdrowia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Poniedziałek, 18 Kwiecień 2016 18:13

Według lekarzy, ta niewymagająca dużego nakładu sił, aktywność fizyczna jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie lubią wyczynowych sportów, wylewania tzw. siódmych potów na siłowni czy odczuwania zmęczenia jazdą rowerem. A tak samo, jak inne formy ruchu, spacerowanie zapewnia witalność ciału i cieszenie się dobrym samopoczuciem.

 

Więcej…
 
Wybieram wodę! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 17 Kwiecień 2016 19:18

Woda jest podstawowym składnikiem ludzkiego ciała i stanowi 60% jego masy. Każdy system funkcjonujący w ciele człowieka potrzebuje wody. Wypłukuje ona toksyny, transportuje składniki odżywcze do komórek, nawilża oczy, nos i gardło. Wypijanie zbyt małej ilości wody grozi odwodnieniem, które zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nawet niewielki deficyt wody w organizmie może pozbawić cię energii i sprawić, że poczujesz się zmęczony.

Zmieniony: Niedziela, 17 Kwiecień 2016 19:34
Więcej…
 
Używajmy soli z umiarem! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 24 Styczeń 2016 19:42

Jeszcze w latach 80-tych dzieci uczyły się, że sól jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia i sił. To wciąż najpopularniejsza przyprawa na świecie. Większość z nas nie wyobraża sobie kanapki, sałatki czy ziemniaków bez słonego dodatku. Jest to jeden z czterech podstawowych smaków. Jednak naukowcy i lekarze coraz częściej przestrzegają przed szkodliwością soli. Najwięksi przeciwnicy nazywają ją nawet „białym śmieciem” czy też „biały zabójcą”.

Zmieniony: Niedziela, 24 Styczeń 2016 20:35
Więcej…
 
Zmiany w piramidzie żywieniowej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Środa, 20 Styczeń 2016 21:53

Nie tylko o nowej nazwie, ale też o nowym układzie i jej „wyposażeniu" poinformował w dniu dzisiejszym dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia podczas Narodowego Kongresu Żywieniowego w Warszawie.

Piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej - to teraz pełna nazwa tej piramidy, której dodany nowy człon znalazł się u jej podstawy - czyli aktywność fizyczna. Na drugim szczeblu znajdują się warzywa i owoce, na trzecim produkty zbożowe, na czwartym mleko i nabiał, na następnym mięso, a na końcu tłuszcze.

 

Więcej…
 
Masło czy margaryna? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 17 Styczeń 2016 19:51

 

Od lat toczy się spór dotyczący tego, który z tych produktów jest lepszy dla naszego zdrowia. Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy przyjrzeć się dokładniej zarówno masłu, jak i margarynie. Wiadomo że produkty, które codziennie spożywamy, mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie
i samopoczucie. Dlatego należy być świadomym konsumentem.

Zmieniony: Niedziela, 17 Styczeń 2016 23:20
Więcej…
 
Śpij, bo nie urośniesz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Poniedziałek, 23 Listopad 2015 21:32

Na pewno nie raz wasi rodzice, babcie, dziadkowie mówili wam to powiedzenie, może nie dowierzaliście temu i niechętnie kładliście się spać. Nie zdawaliście sobie wtedy sprawy, że jednak w tym, co mówili mieli rację.

 

Więcej…
 
Przyjemność z jazdy… na rowerze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Niedziela, 19 Kwiecień 2015 15:11

Tak, drogi czytelniku, dobrze napisane, to nie pomyłka: przyjemność z jazdy na rowerze. Naprawdę taka istnieje. Zapytasz – a nie samochodem? Przeczytaj poniższe argumenty, a może sam przyznasz rację, że rowerowa przejażdżka nie dorównuje wielu korzyściom jazdy autem
i zdecydujesz się na zmianę sposobu poruszania się po mieście na bardziej przyjemniejszą i zdrowszą.

 

Więcej…
 
Telefony komórkowe zagrażają zdrowiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   

Zalety tych powszechnie używanych sprzętów potrafiłby wymienić każdy ich posiadacz. Zapewne lista byłaby długa, ale czy taka sama, jak w przypadku wskazania wad tych masowo używanych sprzętów? Bo poza tym, że ,,komórki” służą nawiązaniu szybkiej komunikacji na odległość, słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów czy też przechowywaniu notatek to nie służą zdrowiu, a szczególnie dzieciom.

 

Zmieniony: Wtorek, 03 Marzec 2015 23:31
Więcej…
 
Drobnoustroje nie śpią zimą! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 18 Styczeń 2015 14:25

Niektórym osobom może wydawać się, że zimą przyroda zamiera, część zwierząt zapada w sen zimowy, ponieważ mróz i śnieg nie sprzyjają organizmom żywym. Nic bardziej mylnego – drobnoustroje, a więc bakterie i wirusy, nie śpią i mogą nas zaatakować w każdej chwili. Dlatego należy pamiętać, że częste i dokładne mycie rąk pomaga się przed nimi uchronić.

Zmieniony: Niedziela, 18 Styczeń 2015 14:28
Więcej…
 
Zalety herbat PDF Drukuj Email
Wpisany przez Monika Chmielewska   
Niedziela, 18 Styczeń 2015 13:56

Na świecie codziennie spożywane są różne rodzaje herbat – począwszy od tradycyjnej herbaty czarnej, przez zieloną czy czerwoną pu-erh aż po różnego rodzaju herbaty ziołowe oraz pełne smaku herbaty owocowe. Herbata jest po wodzie drugim najczęściej konsumowanym na świecie napojem.


Jakie rodzaje herbat możemy wyróżnić i jakie mają one właściwości?


Zmieniony: Niedziela, 18 Styczeń 2015 14:31
Więcej…
 
Nie przejadaj się! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Poniedziałek, 08 Grudzień 2014 11:07

Już zaledwie kilkanaście dni dzieli nas od Świąt Bożego Narodzenia. Niedługo zaczną się kulinarne do nich przygotowania, bo przecież spotkania rodzinne w tym okresie obowiązkowo odbywają się przy stole, niemal uginającym się od jedzenia. Posiłek służy wtedy do świętowania i nagradzania się m.in. za wielogodzinne spędzenie czasu na gotowaniu i pieczeniu. Nikt nie chce wtedy myśleć, że jedząc często i do syta dozna nieprzyjemnych dolegliwości. A powinien. Zwłaszcza wtedy, gdy święta są tylko jedną z wielu okazji w ciągu roku do przejadania się, a bywa, że codziennością w życiu niektórych ludzi.

Więcej…
 
Nadchodzi sezon z glutaminianem sodu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Piątek, 30 Maj 2014 06:44

Wreszcie po wielu chłodnych miesiącach, doczekaliśmy się na warzywno - owocowych straganach świeżych pomidorów, obok których znajdziemy kapustę, szpinak, kukurydzę, zielony groszek, jabłka, winogrona. Wszystkie one zawierają naturalny glutaminian, czyli związek aminokwasowy nadający smak wymienionym owocom i warzywom. Jeżeli pójdziemy do hipermarketu, tam też znajdziemy glutaminian sodu w wielu produktach spożywczych, ale już wytworzony sztucznie. Coraz więcej pojawia się od naukowców doniesień o jego szkodliwości, że jeżeli dostarczamy organizmowi glutaminianu w nadmiernej ilości możemy odczuwać dolegliwości zdrowotne, które w miarę upływu czasu mogą doprowadzić do trwałych zmian chorobowych, jak m.in. do alergii, astmy, otyłości, uszkodzenia siatkówki oka. Wynika to z tego, że glutaminian ma zdolność wieloletniego kumulowania się w organizmie, stąd niekiedy jego szkodliwość objawia się z opóźnieniem.

Więcej…
 
Uważajmy na konserwanty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Wioletta Smyl   
Piątek, 25 Kwiecień 2014 09:23

Dodatki do żywności, jakimi są konserwanty należą do najniebezpieczniejszych dla zdrowia człowieka. Solenie, marynowanie czy kiszenie, a więc naturalne metody konserwowania żywności, praktykowane od setek lat jest mniej szkodliwe dla organizmu, choć i tutaj obowiązuje zasada umiaru. Dobrze byłoby, aby podobną reakcję, jaką przejawiają ludzie po informacji o pewnych niebezpiecznych ulicach nocą, kiedy to starają się nie spacerować po zmierzchu, było takie też zachowanie wobec konserwantów- a więc unikanie, przede wszystkim tych syntetycznych. Mimo, że prawnie dopuszczone są one w określonej dawce, istnieje związek między masowym ich dodawaniem a wzrostem zachorowań na alergie, migreny i inne choroby, niespotykane w takim natężeniu jak przed wieloma latami. Skoro niektóre produkty z przetworów i zapasów zimowych konsumuje się z naturalnymi konserwantami, po co dokładać jeszcze tych sztucznych i obciążać organizm, budując fundament pod rozwój w przyszłości, choroby będącej wynikiem permanentnego przedawkowywania konserwantów?

 

Więcej…
 
Program "Moje dziecko idzie do szkoły" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Czwartek, 10 Październik 2013 06:45

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do programu "Moje dziecko idzie do szkoły". Serdecznie zapraszamy rodziców do zapoznania się z materiałami, które otrzymaliśmy w ramach projektu --> Moje dziecko idzie do szkoły

 
Barwniki spożywcze Drukuj Email
Wpisany przez Małgorzata Saczuk   
Środa, 05 Marzec 2014 10:56

Przygoda z barwieniem żywności zaczęła się już w starożytności i średniowieczu, kiedy to używano w tym celu chlorofili wyodrębnionych z liści roślin, ekstraktów z marchwi i ochry z buraków.

Więcej…
 
Jak pomóc dziecku być zdrowym? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Wtorek, 04 Luty 2014 09:11

Nowy rower, mp4, wakacje w ciepłych krajach - wyścig prezentów dla dzieci z okazji urodzin, imienin, świąt, komunii, sięga apogeum. Jednak jeden z najcenniejszych darów, jaki możesz ofiarować swojemu dziecku, nie wymaga pieniędzy! To ZDROWY SPOSÓB ODŻYWIANIA SIĘ i ZDROWE NAWYKI ŻYWIENIOWE. Dar ten leży całkowicie w gestii rodziców.

Więcej…
 
Wybieram zdrowy tryb życia! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Wtorek, 04 Luty 2014 09:07

Często, gdy mamy już poważny problem zdrowotny, mówimy: „A można było temu zapobiec… Dlaczego tego nie zrobiliśmy?”. Prawdopodobnie dlatego, że w codziennym pośpiechu rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami tego jak żyjemy.

Więcej…
 
"WF z klasą" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Piątek, 15 Listopad 2013 16:06

Serdecznie zapraszamy wszystkich do zaglądania na nasz blog "To i owo na sportowo" w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie <--klik

 
Profilaktyka wszawicy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Czwartek, 24 Październik 2013 09:42

Szanowni Państwo,

Edukacja prozdrowotna obejmuje także profilaktykę wszawicy. W związku z tym zebraliśmy dla Państwa kilka przydatnych materiałów edukacyjnych dotyczących jej profilaktyki.

Więcej…
 
Chroń Dziecięce Uśmiechy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Gontarz   
Środa, 18 Wrzesień 2013 06:39

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. PCK, producent gumy Orbit® oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne są organizatorem programu edukacyjno-profilaktycznego „Chroń Dziecięce Uśmiechy”.

Więcej…
 
Refleksje na temat drugiego śniadania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
Wtorek, 25 Czerwiec 2013 12:36

Drodzy Rodzice.

 

Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie od lat zajmuje się promocją zdrowia wśród uczniów. Analizujemy wnikliwie potrzeby naszych podopiecznych, dbamy o ich intelektualny i fizyczny rozwój. Staramy się wpajać zasady i nawyki związane ze zdrowym żywieniem.

Z naszych obserwacji wynika, że duża grupa uczniów nie zabiera ze sobą do szkoły drugiego śniadania, a zdarza się często, że dzieci nie jedzą śniadania przed wyjściem do szkoły. Skutkami takiego odżywiania są poważne konsekwencje dla młodego organizmu. Na zajęciach uczniowie odczuwają głód. Niektórzy są ospali i apatyczni, inni rozdrażnieni i dokuczliwi, skarżą się na ból głowy lub brzucha, nie potrafią się skoncentrować. Często z takich sytuacji wynikają trudności w nauce i brak pozytywnych wyników. Dzieci często zamiast drugiego śniadania dostają pieniądze na „ coś do zjedzenia”. Wielokrotnie zamiast pożywnego posiłku kupują batona, chipsy lub gumę do żucia.

Więcej…
 
Do Rodziców PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek Masiak   
Środa, 19 Czerwiec 2013 06:30

Drodzy Rodzice.

Szkoła Podstawowa nr 21 w Lublinie od lat zajmuje się promocją zdrowia wśród uczniów. Nauczyciele wnikliwie analizują nasze potrzeby, dbają o nasz intelektualny i fizyczny rozwój. Starają się wpajać nam zasady i nawyki związane ze zdrowym trybem życia.

Wiemy, że większość naszych zachowań i postaw często odbiega od propagowanych zasad zdrowego tryby życia. Zwracamy się zatem z prośbą do Was Rodzice o wspieranie naszych działań.

Więcej…
 
Dieta dla mózgu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adrianna Kurek   
Środa, 19 Czerwiec 2013 06:25

Mózg do sprawnego działania potrzebuje bardzo wielu różnych substancji, które wspomogą nasze procesy myślowe, a zapewnienie ich w odpowiedniej ilości, sprawi, że będziemy mogli wydajnie pracować i w pełni cieszyć się życiem.

Okazuje się że dieta może wyraźnie wpływać na rozwój mózgu oraz IQ. Jakie więc pokarmy należy spożywać, aby nasz mózg był w dobrej formie?

Więcej…
 
Woda ważna rzecz PDF Drukuj Email
Wpisany przez Filip Drygaś   
Środa, 05 Czerwiec 2013 13:33

Lato zbliża się wielkimi krokami. A wraz z nim wysokie temperatury i wzmożona chęć na napoje wszelkiej postaci. Co zrobić, żeby wraz z nimi do naszego organizmu nie przedostało się zbyt dużo zbędnych kalorii?

Zdaniem dietetyków i ekspertów pragnienie najlepiej gasi woda. Najzdrowiej wybierać tę bez gazu(ewentualnie tę lekko gazowaną). Jeśli chcemy urozmaicić jej smak, lepiej dorzucić dodatki do zwykłej wody mineralnej niż kupować „smakową”, która może być naszpikowana substancjami konserwującymi lub cukrem. Żeby zmienić smak wody, wystarczy przykładowo plasterek cytryny, limonki czy też kawałek innego owocu sezonowego dodany do szklanki. Pragnienie ugasi z pewnością woda z dodatkiem liści mięty bądź też zielonego ogórka. Zdrowa dieta zakłada wypijanie co najmniej 1,5 -2l wody dziennie.

 
Witamy! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Julka Bernat   
Piątek, 08 Marzec 2013 10:52

Witamy!

Strona została stworzona, aby promować zdrowy tryb życia pośród uczniów. Na tej stronie będzie można znaleźć zestawy ćwiczeń,

przepisy na zdrowe jedzenie oraz ciekawe konkursy związane ze zdrowiem.


Zachęcamy do obejrzenie naszej strony.

 

Free joomla layouts, website hosting personal.

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of the site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

I accept cookies from this site.

EU Cookie Directive Module Information