Majdanek - historia

Strona główna

Historia Majdanka

Kultura

Radio Majdanek

Podwieczorek przy mikrofonie

Rzeźby

Z pamiętników...

O nas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesienią 1943 r. Niemcy rozpoczynają budowę obozu na polach okalających Majdanek, należących do wsi Dziesiąta. Wywłaszczeni zostają właściciele ziemi. Nadchodzą pierwsze transporty składające się z jeńców wojennych Armii Czerwonej i Armii Polskiej. Położenie Majdanka nie jest do końca wyjaśnione, prawdopodobnie powodem było położenie Lublina na pograniczu wschodu i zachodu ziem okupowanych, czyniło to z miasta niemiecką bazę operacyjną, gdzie koncentrowały się drogi z innych obozów, takich jak: Treblinka, Bełżec, Sobibór.

            Zimą 1941 r. rozpoczęła się rozbudowa obozu. Powstaje 5 pól śmierci z terenem dla administracji, wieże wartownicze oraz komory gazowe i krematorium, wykończone w 1942 r.

            Obóz leżał w odległości 3 km od miasta , przy szosie Lublin-Chełm, zajmował 25 metrów kwadratowych, otoczony był drutem kolczastym przez który przepływał prąd.

   Nadchodzi 22 VII 1944 - dzień ewakuacji. Już dawno powyjeżdżały ogromne transporty więźniów do odległych obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Ravensbrück, do ewakuacji została ich garstka. Kolumna pasiaków podąża ulicami Lublina, Kraśnika, aby w końcu 28 lipca dotrzeć do Oświęcimia.

Obóz na Majdanku zostaje oswobodzony 24 VII 1944 r. przez jednostki armii radzieckiej.

Dziś na terenach byłego obozu istnieje Muzeum. Pozostałe urządzenia obozowe, to niemi świadkowie tragedii tamtych czasów, dokumenty oskarżenia i jednocześnie ostrzeżenia.[1]


 

 

 

Szkoła Podstawowa nr 21 im. Królowej Jadwigi w Lublinie